تبلیغات
جغرافیا یک قدم مانده به اوج

جغرافیا یک قدم مانده به اوج
زندگی اطلس جغرافی ماست که در آن جلگه جهد آشکار و نمکزار حسد پیدا نیست.

امارات برای تولید باران کوه مصنوعی می‌سازد! اجرای یک طرح پژوهشی دیگر، سودای جدید اماراتی ها


کشور کوچک و نفت خیز جنوب خلیج فارس یعنی امارات متحده عربی تاکنون پروژه‌های کلانی مثل ساخت جزیره‌های مصنوعی  العالم  و النخیل، پیست اسکی داخل سالن، برج خلیفه بلندترین برج جهان و ... را اجرا کرده‌اند اما ساخت یک کوه در وسط کویر یک امر کاملا جدید و عجیب است.

این کشور که اکثر وسعت  آن در کویر و بیابان در شمالشرق شبه جزیره عربستان واقع شده است، به امید تقویت و توسعه ابرهای بارشی به دنبال ساخت یک کوه مصنوعی با اندازه واقعی است.

در دشت‌های کویری  و گرم صعود هوا به بالای سطح زمین و تبدیل رطوبت خلیج فارس  به ابرهای باران‌زا  برای کشور کوچک امارات مشکل و غیر محتمل  به نظر می رسد، اما ایجاد یک کوه می‌تواند بارش باران را در این مناطق خشک ممکن سازد.

افزایش بارش باران در مناطق خشک جهان مانند بیابان آریزونای ایالت کالیفرنیا  آمریکا ممکن است مناسب‌تر باشد تا یک کشور که بطور طبیعی در وسط کویر قرار دارد. اما این حقیقت باعث نشده  است  که  امارات طرح پیشنهادی سازمان دانشگاهی و  پژوهش‌های جوی در همکاری با مرکز ملی هواشناسی و زلزله شناسی آمریکا را سفارش ندهد.

 محققان در حال حاضر به دنبال تعیین امکان‌پذیر بودن ساخت کوهستان در امارات متحده عربی هستند. این جدای از تحقیقات بعدی برای بررسی نقش ابعاد این کوه بر تغییرات چشمگیر در الگوهای هواشناسی است.

به گفته محققان، این کوه تنها باید بتواند فرآیند تشکیل ابر را افزایش دهد و نیازی به تولید ابرهای خاص باران‌زا نیست. زمانی که ابرها شکل بگیرند، یک فرآیند هواشناسی موسوم به بارور کردن ابرها باعث افزایش میزان بارش این ابرها خواهد شد. اما بنظر می‌رسد که کار ساخت کوه هنوز در حد رویا باشد.

پیش از آغاز هرگونه ساخت‌وساز برای ساخت کوهستان مصنوعی در امارات، دانشمندان و محققان مرکز ملی هواشناسی و زلزله شناسی آمریکا به برآورد هزینه امکان‌پذیری این پروژه گمارده شده‌اند. اگر دولت امارات تصمیم بگیرد که هزینه این پروژه عملی است، پس از آن تیمی از مهندسان به امکان‌پذیر بودن فیزیکی ساخت یک کوه در وسط بیابان خواهند پرداخت.

پایان

کلید واژه ها: کم آبی - خشکسالی - فناوری -

[ پنجشنبه شانزدهم اردیبهشتماه سال 1395 ] [ 06:51 ب.ظ ] [ بهرام حاجی میرزائی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام خدا
وب جغرافیا از نو
وب جغرافیا از نو سعی دارد، مطالب و تصاویری در خور توجه از علوم جغرافیا و زمین شناسی را در اختیار علاقمندان گرامی این علوم، قرار دهد. همچنین مطالب علمی و نظرهای وزین همکاران و دوستداران علم جغرافیا و علم زمین شناسی را از محضر عالی آنها دریافت نموده و در این وب به سمع و نظر، سایر عزیزان برساند. ضمنا اگر سوالاتی در این زمینه، خوانندگان گرامی و همکاران محترم داشته باشند، در قسمت نظرخواهی قرار دهند تا در حد توان، پاسخ مناسب به محضر گرامی دوستان و یاران ارائه شود. سپاس فراوان، از نگاه زیبای شما عزیزان.children_school@yahoo.com
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک دوستان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ter; filter:alpha(opacity=100); -moz-border-radius: 6px; -webkit-border-radius: 6px; -webkit-transition:all 0.4s ease-in; -moz-transition:all 0.4s ease-in; -o-transition:all 0.4s ease-in; transition:all 0.4s ease-in; opacity:1.0; } img:hover{ border-radius: 7px; border: 1px solid #000; max-width: 480px; margin: 2px; padding:0px; float:center; filter:alpha(opacity=40); opacity:0.4; -moz-border-radius:6px;-webkit-border-radius:6px; box-shadow: 10px 10px 5px #000; -webkit-transition:all 0.4s ease-in; -moz-transition:all 0.4s ease-in; -o-transition:all 0.4s ease-in; transition:all 0.4s ease-in; } img:hover{ opacity:1;filter:alpha(opacity=100); -webkit-transform: rotate(-4deg); -moz-transform: rotate(-4deg); } img:out{ opacity:1;filter:alpha(opacity=100); -webkit-transform: rotate(0deg); -moz-transform: rotate(0deg); }

کد تغییر شکل عکس ها