تبلیغات
جغرافیا یک قدم مانده به اوج

جغرافیا یک قدم مانده به اوج
زندگی اطلس جغرافی ماست که در آن جلگه جهد آشکار و نمکزار حسد پیدا نیست.
کلان شهرهای که خود و محیط اطراف خود را به نابودی کشانده و می کشانند!!!!
موضوع این قسمت؛ کلان شهر تبریز
تمرکز و تراکم جمعیت در تبریز،
از زمان قدیم تا به امروز،  جز ویرانی محیط زیست شمال غرب ایران  پیامد و نتایج مثبت و سازنده در پی نداشته است. زیرا استقرار بی حد و حدود کارخانه های فراوان در اطرف شهر تبریز، موجب اشتغال زایی شد و به خاطر همین مسئله از روستاها و شهرهای دیگر نقاط شمالغرب ایران،  مردم جویای کار و زندگی بهتر، مثل مور و ملخ به شهر تبریز سرازیر شدند. افزایش جمعیت این شهر فشار مضاعفی بر منابع این منطقه وارد ساخت، زمین های حاصلخیر این شهر  فدای شهرسازی ( از خانه های مردم گرفته تا سالن های ورزشی)، احداث جایگاه های سوخت، بیمارستان ها، کارخانه ها و... شد. افزایش جمعیت در تبریز منجر به نابودی توان های محیطی زیر شده است و پیامدها آن به شرح زیر است:
1- قطع درختان جنگلی اغلب مناطق شمالغرب ایران، جهت استفاده در صنایع و در زمان گذشته برای روشنایی و گرم کردن خانه ها و کارگاه ها، پخت و پز در خانه های شهر تبریز و...
2- منجر به کاهش آبهای سحطی و زیرزمینی که آب دریاچه ارومیه را تامین می کرد، شده است. دو سوم آبهای سطحی و زیزمینی تامین کننده آب دریاچه ارومیه الان در شبکه آبرسانی شهر تبریز جریان دارد. این در حالی است که لب خشک شده دریاچه آخر نفس های خود را  با کم رمقی تاسف بار، به سختی می کشد.
3- افزایش جمعیت در تبریز، تراکم شدید وسایل مصرف کننده سوخت های فسیلی  را بوجود آورده است. نتیجه این امر آلودگی شدید هوای شهر تبریز است امروزه  از حد هشدار گذشته است. انواع بیماریهای مربوط به آلودگی هوا در تبریز سیر صعودی وحشتناکی دارد.
4- افزایش آلودگی هوای شهر تبریز، انواع بیماری های قلبی، عروقی، تنفسی، چشمی، عصبی، پوستی و انواع بیماریهای کشنده را به ارمغان در پی داشته است.
5 - برای درمان این همه بیماری ها، شهر به انواع بیمارستان و درمانگاه، مطب اطبا، هزاران دکتر و پرستار، کارمند و نیروهای خدماتی وسایل حمل و نقل فراوان در این زمینه به همراه دارد، باز بر تراکم جمعیت و آلودگی هوا، افزایش انواع بیماری ها... اضافه و اضاف تر می شود و این دور تسلسل ادامه خواهد یافت و شهر تبریز به درمانده در اقیانوس مشکلات تبدیل می شود که غرق آن نزدیک خواهد بود. شهری که به مرگ و نابودی اطراف و اکناف را  دامن زد و باز می زند، خود گرفتار مهلکه ای خوفناک خواهد شد که گریزی از آن نیست. مگر اینکه چندین کارشناس آگاه و آینده نگر را از کشورهای صاحب اندیشه و افکار سالم در زمینه سالم سازی فضای شهر و روستایی دعوت کنند تا به داد این اژدهای در حال تبدیل شده به موجودی دهشتناک و مردمی که فریب زیبایی ها آن شده است، برسد.
.
.6- تجمع مردم در شهر تبریز ریشه فرهنگ های محلی را نابود کرده است.
شهری که در آن 72 نوع ملت زندگی می کنند. مردمی که دیگر قادر نیستند فرهنگ ناب و اصیل اجداد خود را در سیستم شهری فایل گذاری کنند و از اجرای آن نا امید شده اند. فرهنگ اصیل مناطق روستایی و عشایری مناطق شمالغرب ایران در اثر مهاجرت به شهر تبریز، رنگ باخته است. اغلب متولدین سال های اخیر در تبریز بین فرهنگ اصیل والدین خود و فرهنگ بی هویتی شهری، عاجز و درمانده  اند، در یک خلاء فرهنگی سرگردان و حیرانند، جز پرخاشگری و  هنجارشکنی، بوی از فرهنگ اصیل قدیمی نبرده اند و قادر نیستند با فرهنگ شهرگرایی  خود را وفق دهند.
.
.

وضعیت کنونی شهر های بزرگ مثل شهر تبریز، به مدد انواع بیماری های ناشی از آلودگی هوا و تراکم بیش از جمعیت، من باب میل پزشکان و کارخانه های داروسازی و مافیای تولید انواع مواد غذایی بیمار زاست. نون  این افراد و سازمان ها بدجوری در روغن مادیات قرار گرفته است..

.
.
 بی توجی به آینده و توان های محیطی هر منطقه و  بخشی از زمین اثرات ویرانگری دارد که جبران آن امکانپدیز نیست و یا به هزینه های زیاد و مدت زمان طولانی نیاز دارد که از توان ملی و منطقه ای خارج است. برای مردمانی که فقط به فکر امروزشان هستند، سرنوشتی جز بختی و در به دری و فلاکت وجود نخواهد داشت.
حالا مسئولان عزیز شهری و به ظاهر دلسوز و مهربان تر از مادر،  فرزند و دلبندانشان را با پول بیت مال بفرستند کلاس های تقویتی دروس مثلا علوم پایه یاد بگیرند و بی خیال علوم انسانی باشند، علوم انسانی به درد جامعه  آینده نگر ، انسان های عقلای می خورد، به درد افکار پوسید و مادی گرا نمی خورد  زیرا این مسئولان، اغلب رشته های  علوم انسانی را برای دانش آموزان درس گریز، مشکل دار و از همه جا رانده تدارک می بینند.
 برای مردمی که گورستان شهر خود را در امن ترین قسمت شهر ساخته اند و خانه های افراد زنده را روی خطرناک ترین گسل ایران بنا می کنند، جز تاسف و بی خردی نمی توان جیز بهتر و شایسته تر متصور شد. مردمان نا آگاه و ناتوان از تشخیص بد از خوب، آن هم در اوج پیشرفت علوم و فنون و عصر فناوری های هسته ای و نانو و...
سطح فکری شون در مادیات و چاپیدن جیب همدیگر خلاصه شده است.
یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم   دشمن دم در  و ما تشنه به خون آن می گردیم

.
 خدایا جهالت در اوج فناوری و آگاهی را خود می توانی بر دوش برکشی/؟
خدایا این نوع رفتار و نا آگاهی مردم در چنین عصری، جزئی از شگفتی های خلقت توست؟
عجب صبری دارد خدا................ عجب صبری دارد خدا.............!!!
هَـــــــــوَ الــــــــصابر

[ پنجشنبه دوازدهم آذرماه سال 1394 ] [ 03:41 ق.ظ ] [ بهرام حاجی میرزائی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام خدا
وب جغرافیا از نو
وب جغرافیا از نو سعی دارد، مطالب و تصاویری در خور توجه از علوم جغرافیا و زمین شناسی را در اختیار علاقمندان گرامی این علوم، قرار دهد. همچنین مطالب علمی و نظرهای وزین همکاران و دوستداران علم جغرافیا و علم زمین شناسی را از محضر عالی آنها دریافت نموده و در این وب به سمع و نظر، سایر عزیزان برساند. ضمنا اگر سوالاتی در این زمینه، خوانندگان گرامی و همکاران محترم داشته باشند، در قسمت نظرخواهی قرار دهند تا در حد توان، پاسخ مناسب به محضر گرامی دوستان و یاران ارائه شود. سپاس فراوان، از نگاه زیبای شما عزیزان.children_school@yahoo.com
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک دوستان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ter; filter:alpha(opacity=100); -moz-border-radius: 6px; -webkit-border-radius: 6px; -webkit-transition:all 0.4s ease-in; -moz-transition:all 0.4s ease-in; -o-transition:all 0.4s ease-in; transition:all 0.4s ease-in; opacity:1.0; } img:hover{ border-radius: 7px; border: 1px solid #000; max-width: 480px; margin: 2px; padding:0px; float:center; filter:alpha(opacity=40); opacity:0.4; -moz-border-radius:6px;-webkit-border-radius:6px; box-shadow: 10px 10px 5px #000; -webkit-transition:all 0.4s ease-in; -moz-transition:all 0.4s ease-in; -o-transition:all 0.4s ease-in; transition:all 0.4s ease-in; } img:hover{ opacity:1;filter:alpha(opacity=100); -webkit-transform: rotate(-4deg); -moz-transform: rotate(-4deg); } img:out{ opacity:1;filter:alpha(opacity=100); -webkit-transform: rotate(0deg); -moz-transform: rotate(0deg); }

کد تغییر شکل عکس ها